פעילות ביום הבינלאומי נגד מקדונלדס

4_20131016_Ronald_McDonald_with_a_knife_outside_McDonalds
ביום רביעי ה-16.10.13 קיימו אנרכה-פמיניסטיות לזכויות בעלי חיים מיצג פסלים חיים מול סניף מקדונלדס בשדרות רוטשילד בת"א, לכבוד היום הבינלאומי נגד מקדונלדס, המצוין מדי שנה בתאריך זה. במיצג ביקשו הפעילות לשפוך אור על הדיכויים והנזקים המוסתרים מאחורי דמות הליצן המחייך וההפתעות לילדים המזוהות עם הרשת.
1_20131016_Ronald_McDonald_hands_a_baloon
על אף ניסיונותיה להסוות ולהכחיש זאת, רשת הענק אחראית לפגיעות רבות בבעלי חיים, זכויות עובדים, איכות הסביבה ובריאותן של צרכניותיה.
מקדונלדס הינה המפרסמת הגדולה ביותר של מוצרי בשר, עליהם מבוסס התפריט של הרשת, כלומר על סבלם ורציחתם של המוני בעלי חיים. תעשיות משק החי (בשר, ביצים, חלב וכו') הן הזירה הרחבה ביותר של התעללות בבעלי חיים. עשרות על גבי עשרות מיליארדים של בעלי חיים נרצחים בהן מדי שנה לאחר חיים קצרים ורוויי סבל, הכוללים לפחות חלק מהעינויים הבאים: עיוות גנטי, גדימת קרניים וקיטום מקור, צפיפות גבוהה וזוהמה, הפרדה בין עגלים לאמהותיהם ועוד.

על אף היקף הפגיעה העצום בהם, בעלי החיים אינם הנפגעים היחידים מהתנהלותה של הרשת. כפי שקורה במשק החי באופן כללי, הפגיעה בבעלי החיים משלבת גם פגיעה בסביבה, שכן תעשיות אלו הינן בזבזניות ומזהמות ביותר. כך למשל הפרות המגודלות לבשר עבור מקדונלדס מגודלות על שטחי יערות גשם שנכרתו עבור מטרה זו. מקדונלדס ידועה גם כמפרת זכויות עובדים, החל מהעסקת ילדים בסדנאות יזע בסין לשם ייצור צעצועים וכלה בהעסקת בנות ובני נוער עקב העלות הנמוכה של העסקתן והקושי שלהן להקים התאגדויות עובדות חזקות ולשמור על זכויותיהן (עובדה שמנוצלת ומולידה מפעם לפעם סיפורים חדשים אודות על האופנים בהם זכויות העובדות נפגעות). בנוסף, המזון אותו משווקים במקדונלדס כאוכל בריא ומזין, מזיק בפועל לבריאות של מי שצורכות אותו, ביניהן גם ילדות וילדים, המסומנות כקהל יעד.
3_20131016_a_cow_infront_of_McDonald
מקדונלדס היא דוגמה לרמיסה של קבוצות שונות תחת המערכת הקפיטליסטית ולקשר בין הפגיעה בקבוצה אחת לאחרת. עבור מקדונלדס בעלי החיים הם לא יותר מחתיכות בשר רווחיות ומכונות לייצור ביצים וחלב, זכויות עובדות הן עול שיש להגביל או לרמוס במידת האפשר, כדור הארץ הוא מכרה רווחים שיש לקנות במחיר הנמוך ביותר ובריאות הצרכניות היא מס שפתיים שיש לשלם.

2_20131016_Ronald_McDonald_with_a_knife

עם זאת, רשת מקדונלדס אינה לבדה בהפעלת דיכויים אלו. בחירה לעבור לרשת מסעדות בשר מתחרה אינה דרך להתנגד לדיכוי שמקדונלדס גורמים, רק להסתיר אותו תחת שם אחר.
לקריאה נוספת

5_20131016_Ronald_McDonald_in_McDonald

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s